Sultangazi’de Mazot Hırsızlığı Girişimi

Sultangazi’de Mazot Hırsızlığı Girişimi

850 479 Eren Teknik Otomotiv Yakıt Güvenlik ve Koruma Sistemleri

Sultangazi’de seyir halindeki tır şoförü, park halindeki tırdan akaryakıt hırsızlığı girişimini kornaya basarak engelledi.

Olay, 31 Ocak Çarşamba günü, 01.30 sıralarında, Sultangazi Arnavutköy yolu üzerinde meydana geldi. İddiaya göre; TIR şoförü Ali Yeşilyurt, yol kenarına aracını park ederek uyudu. Bir süre sonra TIR’ın yanına bir otomobil yaklaştı. Otomobilin yolcu koltuğunda bulunan kişinin TIR’ın akaryakıt deposunu levye ile açmaya çalıştığı sırada seyir halinde olan bir başka TIR şoförü Hamza Bidikçi, durumu fark etti. Bidikçi, TIR’ı şüphelilerin üzerine doğru sürerek uzun süre kornaya bastı. Sesi duyan otomobildeki şüpheliler, hızla olay yerinden kaçtı. Bu sırada TIR’ın içinde uyuyan şoförü Ali Yeşilyurt da aşağı indi. Yeşilyurt, polise giderek, şüphelilerden şikayetçi oldu.

Yaşananlar, Hamza Bidikçi’nin kullandığı tırın araç kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, şüpheliler park halindeki TIR’dan akaryakıt çalmaya çalıştığı sırada seyir halindeki TIR şoförü durumu fark ederek kornaya basıyor. Şüphelilerin korna sesini duyduktan sonra kaçtığı görülüyor.

 

Yaşananları anlatan tır şoförü Hamza Bidikçi, “Seyir halindeyken akaryakıt istasyonun önünde bir tane tıra yanaşmış otomobil fark ettim. Bunların hırsızlık yaptığını fark ettim. Üzerlerine kırdım, korna çalarak şoförü uyandırmaya çalıştım. Hırsızlar kaçtıktan sonra şoförle birlikte kamera görüntüleri alıp, polise gönderdik. Bu hırsızlar İstanbul’un her yerini mesken haline getirmiş durumda. Son model lüks araçlara yerleştirdikleri sistemle tırların yanına yanaşıp, levye ile yakıt deposunun kapağını kırdıktan sonra hortumu mazot deposunun içine koyup, 5 dakikalık kısa bir süre içerisinde bütün mazotu çekip, kayıplara karışıyorlar. Ayrıca plakalarına yerleştirdikleri özel sistemden dolayı kameralardan plaka okunmuyor. Hologram plakaları kullanıyorlar ve bundan dolayı yansıma yapıyor hiçbir plaka gözükmüyor. Biz tır sürücüleri, bu konuda çok mağdur durumdayız” dedi.

Artan Yakıt Hırsızlığı Mağduriyetleri

Yakıt hırsızlıkları her yıl araç sahiplerini milyonlarca lira zarara uğratmaktadır. Özellikle park halinde bırakılan araçlar hırsızlık çetelerinin hedefi haline gelmektedir. Herhangi bir yakıt koruması bulunmayan araçlardan vakada kullanılan levye, hortum gibi araçlar ile kolaylıkla yakıt çekilebilmektedir.

Nasıl Önlenebilirdi?

Bu tür hırsızlık vakalarının önlenmesinde Eren Teknik Otomotiv A.Ş bünyesinde üretilen yakıt güvenlik ekipmanları etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu güvenlik ürünleri araçta yakıtın geçtiği tüm noktaları koruma altına alarak yakıt hırsızlıklarını tamamen engellemektedir.

Sistem Nasıl İşliyor?

Sistemde ana koruma ekipmanı sayılan Yakıt Güvenlik Kilidi ile yakıt dolum boğazı koruma altına alınır. Anti-sifon özellikli koruma kilidiyle araca hortum ve benzeri aletlerin sarkıtılması engellenir. Kullanılan kaliteli hammadde ile kırılmaz, paslanmaz ve yüksek mukavemetlidir. Uzun yıllar kullanım ömrü sunan Yakıt Güvenlik Kilidi, araca uygulandıktan sonra tekrar sökülememektedir.

Yakıt Güvenlik Kilidi Uygulama Görseli

Yakıt Güvenlik Kilidi Uygulama Görseli

Yakıt maliyetlerinizi kontrol altına almak ve yaşanabilecek yakıt hırsızlığı mağduriyetlerinin önüne geçmek için  444 2 762 sabit hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.