Eren Teknik Beyaz Logo
ÇÖZÜM ORTAĞINIZ
HER ADIMDA YANINIZDA
Tasarım ve üretim ekibimiz ile projelerinizi güvenli ellerde hayata geçirin.

MIM (Metal Enjeksiyon Kalıplama)

MIM (Metal Enjeksiyon Kalıplama) teknolojisi ile, plastik enjeksiyon kalıplamanın tasarım esnekliği ve dövme teknolojisinin mukavemet avantajları kullanılarak 200 gr’ın altında ki alaşımlı çelik, paslanmaz, titanyum, inconel gibi yüksek ergime sıcaklığına sahip malzemelerden, konvansiyonel imalat yöntemleriyle üretimi zor olan yüksek adetli kompleks metal parçaları ekonomik olarak üretebilmekteyiz.

Metal tozlarına uygulanan bu yeni teknoloji toz metal enjeksiyon kalıplama (MIM) olarak bilinir. El aletleri, optik, tıp, savunma sanayi, tekstil,elektronik ve otomotiv gibi günümüzün kitlesi imalat sektörlerine hizmet vererek sürekli gelişme gösteren bir endüstri halindedir. MIM teknolojisi karmaşık ve zor parçaların en ufak ayrıntılarına kadar ve yüksek miktarlarda üretilmesini gerektiren durumlarda diğer imalat yöntemlerine göre avantaj taşımaktadır.

MIM parça üretiminde kullanılabilen malzemeler

Çelik ve paslanmaz çeliğin dahil olduğu tipik malzemeler Eren Teknik Otomotiv tarafından işlenebilmektedir.
Metal Enjeksiyon Kalıplama

MIM teknolojisi kullanılarak üretilen parçalar ile geleneksel teknolojiler kullanılarak üretilmiş parçalar yapısal olarak aynı özelliklere sahip midir?

MIM prosesi, çok kompleks parça geometrilerine sahip parçalar için, plastik enjeksiyon kalıplama tekniğinin tasarım esnekliğini, metal mukavemet ve sağlamlığıyla birleştirerek maliyet avantajlı çözümler sunuyor. MIM teknolojisi, alaşımlı çelik, paslanmaz çelik ve egzotik metal alaşımlarından yapılmış kompleks metal parçaların üretiminde tercih edilen bir yöntem olarak kendisini kanıtlamıştır. MIM teknolojisi, otomotiv parçalarında, medikal araç ve gereçte, el aletlerinde, cep telefonlarında ve benzeri uygulamalarda kullanım alanına sahiptir ve geleneksel üretim teknolojileri ile karşılaştırıldığında bu kullanımlarda mukavemetten kesinlikle ödün vermez.

Küresel dünyada, üretim sürekli olarak artış göstermektedir. Günümüz koşullarında kaliteden ödün vermeden maliyeti düşürmek rekabetçi üretim alanlarında faaliyet gösteren birçok şirket için büyük önem taşımaktadır. Eren Teknik Otomotiv, karmaşık metal parçalar ve montajı tamamlanmış gruplar için, rekabetçi fiyatlarıyla tek kaynakta ekonomik çözümler sunarak bu sahadaki boşluğu doldurmaktadır.

MIM prosesi üretim endüstrisine, geleneksel metal işleme tekniklerindeki maliyet kısıtlaması olmadan, benzersiz ürün tasarımı yapabilme yeteneği sağlıyor. Tasarım mühendislerine sınırların ötesinde düşünme özgürlüğü sağlamanın yanı sıra, tasarımlarında yaratıcı ve yenilikçi olabilmelerine imkan vermektedir. Doğrusal boyutlarda MIM prosesi ile nominal boyutun +/- %0.3 – %0.5’i tolerans aralığına ulaşılabilmektedir. Bazı ürünler için gerekli olan daha hassas toleranslara uğraşabilmek için firmamız kendi bünyesinde talaşlı imalat atölyesi bulunduruyor. CNC torna, freze ve taşlamanın yanı sıra lebleme, honlama, titreşimle yüzey işleme, ve parlatma yeteneklerine sahip. Bunlara ek olarak, ısıl işlem, kaplama, CVD/PVD kaplama, elektropolisaj ve pasivasyon yeteneklerini de sayabiliriz.

Eren Teknik müşterilerine her türlü teknik bilgi ve destek sunmaktadır. Çözüm ortağınız olarak bütün kalıp ve üretim ihtiyaçlarınız için buradayız. 15 yıllık üretim ve tasarım deneyimimizle şimdiye kadar hem plastik enjeksiyon kalıplaması, hem de Metal Enjeksiyon Kalıplama (MIM) hizmetlerimizle başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok sektöre başarıyla hizmet ettik.

Sizde hem hızlı hem de daha az maliyetli şekilde sonuca ulaşmak istiyorsanız bizi tercih edin.